SHAREWARE
AmigaBiznes jest grą opartą na znanym i lubianym EuroBiznesie. Każdy, kto kiedykolwiek grał w EuroBiznes nie powinien mieć problemów z obsługą tej gry. Aczkolwiek obfituje ona w wiele urozmaiceń i dodatków. Dla przykładu stając na lewym górnym rogu planszy czeka nas przejażdżka wężem w poszukiwaniu punktów (jeśli oczywiście posiadamy odpowiednią kartę), za które to dostajemy... kasę of coz.
Każde pole posiada tutaj energię, która bezpośrednio wpływa na uzyskiwane dochody. Pola należy, co pewien czas regenerować gdyż mogą one... wybuchnąć.
Dobrą maszynką do robienia pieniędzy jest pole z rysunkiem dolara, na którym można obstawić jaka liczba oczek wypadnie na kostkach. Oprocentowanie postawionej kwoty, w przypadku trafienia może wynosić od 500% do 1500% - czyli jak widać naprawdę warto!
Dostępne są niestandardowe możliwości podkupywania przeciwnikom pól - choć jest to dość kosztowna zabawa. A jeśli zabraknie pieniędzy, pożyczka też drogą nie chodzi.
Gra jest całkowicie przyjazna systemowi, uruchamia się na własnym ekranie 640x480 lub w okienku na ekranie workbench'a. Co do wymagań gry nie są one wygórowane - potrzebne będzie ok. 3MB wolnej pamięci, z czego ok. 1,5MB chipu. Działa na kartach graficznych, umożliwia ingerencję w wiele plików np.
- wskazany jest tryb MULTISCAN
Jeśli chcesz zainstalować AmigaBiznes, to przenieś katalog z grą w dowolne miejsce na twardym dysku.
Gra umożliwia rozgrywkę dla 2 lub 3 osób, w dwóch dostępnych trybach - tzn. z losowaniem pól, lub bez losowania. Jeżeli ustawisz opcję losowania to po rozpoczęciu rozgrywki, każde pole będzie posiadało swojego właściciela.
Ogólne:
Nowa Gra - Rozpoczęcie nowej gry.
Koniec - Wyjście z programu.
Ładuj - Odczyt zapisanej gry z dysku.
Nagraj - Zapis stanu gry na dysk.
Najlepsi - Lista najlepszych wyników.
? Program - Ustawienia programu.
? Gra - Ustawienia rozgrywki.
Operacje na polach:
Kupuję - Kupno pola od innego gracza.
Sprzedaję - Sprzedaż pola innemu graczowi.
Zastawiam - Pod zastaw pola dostajemy 50% jego wartości.
Spłacam - Spłata zastawionego pola (60% wartości).
Rozbudowa - Rozbudowa pola o kolejne przystawki.
Demontaż - Demontaż pola z przystawek.
Wykupuję pole - Dzięki tej opcji możemy podkupić sobie pole naszego rywala, lub też pole należące do banku.
Odsprzedaję pole - Pozbywamy się pola w zamian za 80% jego wartości.
Inne:
Biorę pożyczkę - Pożyczka od banku. Spłata pożyczki odbierana jest przy starcie (10%).
Spłata pożyczki - Spłata części (lub całej) pożyczki.
Klawiatura:
Spacja - rzut kostką.
Enter - szybki rzut kostką.
F1 - kupno karty na dolara ($1.000).
F2 - kupno karty na grę ($2.000).
F3 - kupno karty wyjścia z więzienia ($2.000).
Jeśli uważasz, że jesteś zdolnym grafikiem (i nie tylko Ty tak uważasz), to prosiłbym o poświęcenie chwili czasu i skrobnięcie jakiejś fajnej grafiki do tej gry. Cała grafika znajduje się w katalogu Data/Gfx w postaci plików w formacie PNG.
Ważne!
Kolor przeźroczysty NIE MUSI być kolorem nr.0 w palecie. Każdy punkt obrazka o składowych R:0 G:0 B:0 (czarny) jest uznawany za kolor przeźroczysty. Palety różnych obrazków mogą być różne; Każdy obrazek może być w 24-bitach (jeśli twoje datatype'y na to pozwalają).
Jeśli ktoś ma ochotę, to może sobie napisać własny programik odpowiedzialny za grę z komputerowym przeciwnikiem. W katalogu DEVELOPERS znajdują się źródła przykładowego gracza o nazwie IDIOT. Komunikacja z grą odbywa się poprzez port o nazwie "ABiznesPort". Jeśli programujesz w języku C, to wystarczy jedynie podmienić funkcje w pliku idiot.c. Zapewne chciałbyś aby twój programik nazywał się troszkę inaczej niż "IDIOT". Musisz wówczas zmienić argument funkcji SearchMe() - "IDIOT" na inny (np. "GENIUS"). Po skompilowaniu programu należy go umieścić w katalogu "DATA/CPU/" pod tą samą nazwą. Należy także, w ABiznesie dodać do listy nowego gracza pod taką samą nazwą i określić go jako "Program". Struktura portu znajduje się w pliku cpu.h.
Należy wziąć pod uwagę poniższe zasady:
Amiga Biznes (c) 1998-2000 FARTHING SOFTWARE
O efektach dźwiękowych gwoli jasności:
Muzyczka słyszana w tle (Background.8SVX) jest to zsamplowana część modułu o nazwie "C&A" (śp. Commodore & Amiga) autorstwa contriver / veto. Sample SNAKE/FARTHING oraz BackgroundHazard.8SVX wykonałem sam (wow!). Reszta sampli jest różnego pochodzenia, i nie jestem w stanie podać ich "rodowodu".
Hej, tu AceMan.
Jest rok 2025 i postanowiłem - za pozwoleniem autora - upublicznić moją wersję "testową", która leżała na dysku od 25 lat.
Tę wersję, oznaczoną 2.0, można teraz znaleźć w sieci. Dokładne info i historię można przeczytać w ReadMe dołączonym do tej wersji.
Skupmy się natomiast na niniejszym demie wersji 2.2
Odkopałem je z odmętów dysków, licząc że natrafię na wersję pełną, ale niestety - jest to praktycznie ta sama wersja co niegdyś upubliczniona i opisywana na łamach ACS. Źródła, niestety, również przepadły.
Demo jest w pełni funkcjonalne. Żaden ficzer nie jest zablokowany. Jedynym ograniczeniem jest czas, a w zasadzie - liczba okrążeń. Lub przebytych przez pionki pól. Po pokonaniu określonej ilości - gra się automatycznie kończy.
Przez jakiś czas próbowałem obejść to ograniczenie, ale moja wiedza na temat jest bardzo podstawowa. Mogę jedynie z 99% pewnością stwierdzić, że:
Na tym moja wiedza i nikłe umiejętności się skończyły. Dlatego zachęcam do przetestowania zarówno tej wersji demo jak i wspomnianej wcześniej, upublicznionej wersji 2.0 (nieco okrojonej, zabugowanej, ale pozwalającej na pełną rozgrywkę). Być może spodoba ci się na tyle, że podejmiesz się próby scrackowania ;) Liczę na to gorąco!
- AceMan
W razie czego pisz na: aceman@modules.pl
Po wybraniu tej opcji powinno pojawić się okienko, oferujące nam kilka niezbędnych ustawień. Okno to podzielone jest na kilka części. Po lewej stronie znajduje się lista stałych graczy, wraz z dwoma gadżetami tj. Dodaj i Kasuj oraz paskiem wskazującym stosunek ilości rozgrywek do ilości rozgrywek wygranych. Im więcej będzie wygranych tym pasek będzie większy.
Naciskając gadżet Dodaj mamy możliwość wprowadzenia do listy nowego gracza. Po wpisaniu imienia należy wybrać opcję Człowiek lub jeśli chcemy, aby pionkiem kierował komputer wybieramy opcję CPU. Do wyboru jest jeszcze jedna opcja pod nazwą Program - jeśli jesteś programistą przeczytaj TO. Znaczenie gadżetu kasuj jest chyba oczywiste.
Po wpisaniu się na listę wybieramy ilość graczy - od 2 do 3 (dobrze jest mieć duży wybór!) Gdy już przebrnęliśmy przez opcję wyboru ilości graczy należy teraz wybrać uczestników niniejszej rozgrywki, tak więc wybieramy zawodnika z listy i naciskamy gadżet-strzałkę znajdującą się przy każdym graczu. Po chwili nazwa zawodnika pojawi się tam gdzie pojawić się powinna, oraz zostanie wczytany pionek odpowiadający danemu graczowi (katalog: DATA/GFX/PLAYERS/), lub jeśli gracz nie posiada odrębnego pionka, wczytany zostanie pionek standardowy. Wyboru pionka można dokonać także ręcznie, klikając lewym przyciskiem myszki na pole z pionkiem. Imię gracza można także wprowadzić ręcznie - omijając wówczas proces wczytywania pionka.
Pozostało jeszcze zdecydować, czy uaktywnić opcję losowania pól i już można śmiało startować Start.
Ten niepozorny gadżecik służy oczywiście do opuszczenia naszej słodkiej przystani beztroskiego świata biznesu.
Dzięki tej opcji możemy wczytać wcześniej zapisaną grę, wraz ze wszystkimi towarzyszącymi jej ustawieniami.
Opcja ta służy do nagrania aktualnie prowadzonej rozgrywki, wraz z ustawieniami.
Po wybraniu tej opcji naszym oczom ukaże się okienko, w którym znajdziemy kilka przydatnych ustawień:
Nagraj - nagrywa ustawienia jako standardowe.
Użyj - ustawienia obowiązują tylko do czasu ponownego uruchomienia.
Anuluj - anuluje ustawienia.
Po wybraniu tej opcji ukaże się okienko, pozwalające nam dokonać kilku zmian dotyczących rozgrywki.
Nagraj - nagrywa ustawienia jako standardowe.
Nagraj jako... - nagrywa ustawienia do dowolnego pliku.
Ładuj... - wczytuje wcześniej zapisane ustawienia.
Użyj - ustawienia obowiązują tylko do czasu ponownego uruchomienia.
Anuluj - anuluje ustawienia.
Tej opcji nie należy traktować zbyt poważnie, gdyż znaczący wpływ na uzyskane wyniki mają ustawienia konkretnej rozgrywki.
Dzięki tej opcji możemy legalnie odkupić pole od innego gracza. Po uaktywnieniu wybieramy pole, które chcemy kupić, a następnie wpisujemy proponowaną cenę. Kolejne pytanie skierowane będzie do właściciela kupowanego pola.
Nie można kupić pola z kompletu, na którym jest coś postawione.
Dzięki tej opcji możemy sprzedać nasze pole innemu graczowi. Po uaktywnieniu wybieramy pole, które chcemy sprzedać. Jeśli gramy w trójkę, trzeba będzie jeszcze wybrać komu chcemy sprzedać to pole. Następnie wpisujemy żądaną kwotę i czekamy na decyzję kupującego.
Nie można sprzedać pola z kompletu, na którym jest coś postawione.
Po wybraniu tej opcji możemy zastawić nasze pole w zamian za 50% jego wartości. Pole zastawione jest ciągle w naszym posiadaniu, lecz nie przynosi nam ono żadnych dochodów.
Nie można zastawić pola z kompletu, na którym jest coś postawione.
Po wybraniu tej opcji możemy spłacić wcześniej zastawione pole w zamian za 60% jego wartości.
Po wybraniu tej opcji możemy zmodyfikować sobie pole tak, aby przynosiło więcej dochodów. Opcja rozbudowy jest rozwiązana troszkę inaczej niż w oryginalnym EuroBiznesie, a mianowicie odbywa się ona stopniowo poprzez kolejne przystawki zaczynając od myszki aż do monitora, w sumie jest tego 15 różnych gadżetów. Każde pole z kompletu może być rozbudowywane niezależnie od innych.
Pozostałe pola z kompletu, muszą oczywiście należeć do nas, oraz nie mogą być zastawione.
Po wybraniu tej opcji możemy usunąć jedną przystawkę z pola. W miejsce usuniętej przystawki pojawi się przystawka, o mniejszym poziomie dochodu, lub nic, jeśli demontowana była myszka. Dzięki tej operacji zyskujemy 80% kosztu rozbudowy.
Dzięki tej opcji możemy stać się posiadaczem pola należącego do innego gracza, lub też pola należącego do banku. W zależności od ustawień przyjemność ta kosztuje od 200% do 900% ceny pola.
Nie można wykupić pola z kompletu, na którym jest coś postawione.
Dzięki tej opcji możemy pozbyć się pola, w zamian za 80% jego wartości. Można odsprzedać pole zastawione.
Nie można odsprzedać pola z kompletu, na którym jest coś postawione.
Dzięki tej niezwykle przydatnej opcji możemy sobie podreperować nasz budżet. W zależności od ustawień możemy pożyczyć od 20% do 80% posiadanego majątku.
Opcja ta daje możliwość spłaty części lub całej pożyczki. Wbrew pozorom jest to dość przydatna opcja.
**********************************************
Triton
An object oriented GUI creation system.
Release 2.0
(c) 1993-1997 Stefan Zeiger
**********************************************
This is a minimum distribution version of Triton, the object oriented graphical user interface creation system for AmigaOS. Not included in this minimum distribution are:
If you want a full distribution, you can download Triton from AmiNet (directory dev/gui).
See the Triton Home Page for more information:
http://home.pages.de/~szeiger/triton.html
Contacting the author:
EMail: triton-support@laren.rhein-main.de
Mail: Stefan Zeiger
Seligenstädter Weg 24
D-63796 Kahl
Germany
Voice: +49-6188-900712
Fax: +49-6188-900713
-----------------------------
bifat / TEK neoscientists
email: timm.mueller@darmstadt.netsurf.de
snailmail: Timm S. Müller
Bartningstraße 15
64289 Darmstadt
support site: http://come.to/neoscientists
-----------------------------
do not hesitate to submit bug reports and suggestions. donations are also welcome. send me gold, gems, or cash. if you use guigfx.library in a shareware product, you are appealed to grant me a free copy or registration for this software.
**********************************
reqtools.library
The requester toolkit.
Release 2.1d
(c) 1991-1993 Nico François
**********************************